mapa metro lizbona

Komunikacja w Lizbonie – ceny i rodzaje biletów

0 0 votes
Article Rating

Komunikacja w Lizbonie

Rozwinięta komunikacja w Lizbonie umożliwia nam dostanie się do centrum miasta na kilka sposobów: komunikacją miejską, wynajętym autem lub taksówką. Nasz wybór padł na metro. Bilet na komunikację miejską możemy kupić już na lotnisku w żółtych automatach oznaczonych napisem “Carris” lub u kierowcy (dotyczy autobusów, tramwajów i wind). Bilet kupiony u kierowcy jest nieco droższy od tego kupionego w automacie.

Komunikacja w Lizbonie - karta viva viagem

Jak to działa?

Na początek kupujemy magnetyczną kartę 7 Colinas / Viva Viagem / Viva Viagem SRT. Karta ważna jest rok od daty zakupu, a jej koszt to 0.5 €. Następnie (podczas jednej transakcji) wybieramy interesujący nas bilet i dokonujemy zakupu. Automaty są bardzo intuicyjne i posiadają opcję wyboru języka angielskiego.

Co to jest Zapping?

Innym sposobem doładowania karty magnetycznej jest wybór opcji zapping. Jest to opcja przy której zasilamy magnetyczną kartę wybraną przez nas kwotą (od 3 do 40 €). Kartę każdorazowo kasujemy przy wejściu do stacji metra, autobusu, tramwaju czy windy. Środki, którymi doładujemy kartę nie są zwracane, nawet gdy ich nie wykorzystamy. Co ważne nie można łączyć np. biletu 24 godzinnego i doładowywać karty w opcji zapping. Są dwa sposoby by móc zmienić rodzaj biletu. Po pierwsze możemy odczekać, aż pierwszy z załadowanych na kartę biletów straci ważność. Po drugie możemy wyczyścić kartę z posiadanych na niej środków.

Komunikacja w Lizbonie – jak poruszać się po mieście?

Cena biletu pojedynczego na podróż windą, autobusem i tramwajem w opcji zapping to 1.3 €, cena dla podróży metrem to 1,31 €. Podobnie, jak w przypadku pojedynczych biletów zakupionych poza opcją zapping, bilet ten jest ważny godzinę od pierwszego skasowania i możemy zmieniać środki transportu w obrębie godziny. Komunikacja w Lizbonie oferuje nam kilka rodzajów biletów, dzięki którym możemy poruszać się po mieście. Poniżej zamieszczamy tabelę z porównaniem dostępnych biletów.

Rodzaj biletuCenaZakresInformacje dodatkowe
Bilet pojedynczy1.45€metro, autobus, tramwaj, windabilet ważny godzinę od 1-go skasowania. Można zmieniać środki transportu w obrębie godziny. W przypadku metra możliwa zmiana linii, ale tylko i wyłącznie w obrębie bramek lub na tramwaj/autobus/windę
Bilet 24-godzinny6.3€metro, autobus, tramwaj, windabilet ważny 24 godzinny od pierwszego skasowania
Bilet 24-godzinny9.35€metro, autobus, tramwaj, winda, promy Transtejo do Cacilhasbilet ważny 24 godzinny od pierwszego skasowania
Bilet 24-godzinny10.4€pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sadobilet ważny 24 godzinny od pierwszego skasowania
komunikacja w lizbonie - metro lizbona mapa
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments