Lizbona atrakcje - Torre de Belem

Lizbona atrakcje – zwiedzanie stolicy Portugalii

0 0 votes
Article Rating

Większości z nas Lizbona kojarzy się przede wszystkim z żółtym tramwajem numer 28, jednak to nie wszystko, co może nam zaoferować stolica Portugalii. Poniżej opisaliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, atrakcje Lizbony. W sezonie letnim Lizbona oblegana jest przez tłumy turystów, dlatego musimy uzbroić się w odrobinę cierpliwości zwiedzając atrakcje tego miasta.

Lizbona atrakcje - trasa zwiedzania

Lizbona Najciekawsze atrakcje

Torre de Belem

Torre de Belem

Zwiedzanie rozpoczynamy od Wieży Belem, niewątpliwie jednego z głównym znaków rozpoznawczych Lizbony. Z wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO wieży u ujścia Tagu rozpościera się piękny widok na ocean. Wieża wybudowana w stylu manuelińskim początkowo miała zadanie obronne, później służyła jako więzienie, by dziś stać się jednym z symboli stolicy Portugalii. Bilet wstępu kosztuje 6 €.

Pomnik Odkrywców

Lizbona atrakcje - Pomnik Odkrywców

Kolejnym przystankiem położonym nieopodal wieży Belem jest 52 metrowy Pomnik Odkrywców. Na czele odkrywców stoi Henryk Żeglarz, a za nim ustawiają się ważne dla wielkich odkryć geograficznych postacie. Pomnik można zwiedzać. Bilet wstępu 3€.

Klasztor Hieronimitów

Kompleks klasztorny, wybudowany na początku XVI w., jest kolejną budowlą, wybudowaną w charakterystycznym dla Portugalii manuelińskim stylu. Jego nazwa pochodzi od zakonu św. Hieronima, który opiekował się nim do 1934 roku. W 2007 roku w klasztorze został podpisany Traktat Lizboński, który zreformował Unię Europejską.

Do niedawna wejście do klasztoru było bezpłatne w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Obecnie bilety wstępu na krużganki i do zakrystii kosztują 10€. Warto pamiętać, że wstęp do kościoła jest bezpłatny. Turyści przed wejściem ustawiają się w dwóch kolejkach. Kolejka po lewej stronie oczekuje do płatnego wejścia na krużganki, natomiast turyści w kolejce po prawej stronie czekają na wejście do kościoła.

Układając swój plan zwiedzania weźmy pod uwagę wspomniane atrakcje Lizbony, które pomimo tłumów turystów, zachwyciły nas swoim urokiem.

Pasteis de Belém

Będąc w Lizbonie koniecznie trzeba spróbować babeczek z cukierni Pasteis de Belém, które są najpopularniejszym portugalskim deserem. Do cukierni, w której nieprzerwanie od 1837 roku produkuje się babeczki, codziennie ustawiają się długie  kolejki. A czym są same babeczki Pasteis de Belém? To wypiekane według pilnie strzeżonej receptury ciasteczka, z ciasta typu francuskiego wypełnione masą budyniową zapieczoną na wierzchu. Ciepłe ciasteczka, jeszcze przed podaniem, można posypać cynamonem, a także cukrem pudrem.

Jardim Botânico de Lisboa

W niedalekim sąsiedztwie Pasteis de Belem znajduje się, należący do Uniwersytetu Lizbońskiego, tropikalny ogród botaniczny. W ogrodzie możemy podziwiać zarówno egzotyczne gatunki roślin jak i piękne pawie. Bilet wstępu kosztuje 2€.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments