Ateny atrakcje Partenon - Akropol

Ateny atrakcje – zwiedzanie stolicy Grecji

5 1 vote
Article Rating

Ateny – atrakcje

Ateny są bardzo bogate w atrakcje, ale spokojnie zwiedzimy stolicę Grecji w ciągu 3 dni. Opisaliśmy najciekawsze atrakcje miasta, zamieściliśmy też przykładową trasę zwiedzania. Może zainspirujemy Was do odwiedzenia pięknej Hellady.

Ateny atrakcje Jakie atrakcje w Atenach? Trasa zwiedzania Aten

Akropol

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną, z którą kojarzą się nam Ateny, jest Akropol. To pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam na myśl, nie tylko kiedy pomyślimy o Atenach, ale także o całej Grecji. Początkowo Akropol pełnił funkcję cytadeli. W VI w. p.n.e. za sprawą wyroczni delfickiej wzgórze przeistoczyło się w miejsce kultu. Podczas wojny Perskiej w 480 r. p.n.e. zniszczeniu uległy najstarsze budowle Akropolu. Odbudowę rozpoczęto kilka lat później, za czasów Peryklesa, a pracami kierował Fidiasz. 

Ceny biletów wstępu na Akropol

W okresie letnim Akropol możemy zwiedzać od godziny 8 do godziny 19, w okresie zimowym w godzinach od 8 do 15. Bilet wstępu kosztuje 20€. Bilet łączony kosztuje 30 €. Taki bilet ważny jest przez 5 dni i uprawnia dodatkowo do wstępu do: Biblioteki Hadriana, Świątyni Zeusa Olimpijskiego, Agory i Muzeum Agory, Muzeum Archeologicznego Keramejkos i dzielnicy Keramejkos oraz Rzymskiej Agory.

Bilet wstępu na Akropol

Na samym początku idziemy w kierunku Partenonu. Jest on najokazalszą budowlą i wizytówką Akropolu. Budowla została wzniesiona w stylu doryckim, na cześć patronki miasta, bogini Ateny. W centralnym punkcie świątyni wznosił się posąg Ateny. Wykonany z drewna, według projektu Fidiasza, posąg pokryty był złotem i kością słoniową . Niestety posąg nie zachował się do dziś, ale w Narodowym Muzeum Archeologicznym można podziwiać jego pomniejszoną kopię z czasów rzymskich. Obecnie Partenon jest w trakcie odbudowy, przez co stojące wokół rusztowania oraz dźwigi przesłaniają turystom fragmenty budowli.

Ateny atrakcje Partenon - Akropol

Głównym miejsce kultu na Akropolu był Erechtejon. W tej świątyni oddawano cześć Zeusowi, Atenie, Posejdonowi oraz Hefajstosowi. Nazwa budowli wywodzi się od imienia mitycznego króla Aten, Erechteusza, który miał zginąć od uderzenia gromem Zeusa. Erechtejon wybudowano w stylu jońskim i jest uznawany za jedno z ciekawszych rozwiązań architektonicznych starożytności.

Ateny atrakcje Erechtejon

Idąc od strony wejścia, w kierunku Partenonu, po drodze mijamy Odeon Heroda Attyka. Herod Attyk, urzędnik i mecenas starożytności, postawił odeon na cześć swojej zmarłej żony. W czasach starożytnych odeon był miejscem występów aktorów i chóru i mógł pomieścić do 5-ciu tysięcy widzów. Obecnie w odrestaurowanej części teatru nadal odbywają się koncerty i spektakle.

Ateny atrakcje Odeon Heroda Attyka

Ateny – atrakcje: Parlament Grecki

Ateny atrakcje Parlament Grecki

W niedzielne przedpołudnie, jeśli akurat będziemy w Atenach, warto wybrać się pod Grecki Parlament. O godzinie 11 ubrani w historyczne stroje gwardziści greckiej Gwardii Prezydenckiej, Ewzoni, prezentują uroczystą zmianę warty. Ewzoni pełnią honorową wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed Pałacem Prezydenckim.

Ewzoni podczas zmiany warty
Ewzoni

Ogród Narodowy

W bezpośrednim sąsiedztwie Parlamentu znajduje się Ogród Narodowy, największy zielony obszar w centrum stolicy Grecji. Park pełen egzotycznych gatunków roślin powstał w XIX wieku na polecenie żony Ottona I, królowej Amalii. Obecnie jest idealnym miejscem do odpoczynku i chwili relaksu po spacerze w upalnym i słonecznym dniu. Wstęp jest bezpłatny.

Ogród Narodowy w Atenach

Ateny – atrakcje: Stadion Panatenajski

Ateny atrakcje Stadion

Stadion został zbudowany w IV w. p.n.e. pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos na polecenie ateńskiego mówcy Lykurgosa. W czasach starożytnych pełnił on funkcje sportowo-kulturalne. Oprócz zawodów sportowych rozgrywano tutaj też walki gladiatorów. Stadion odnowiono przy okazji organizacji I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1896 roku. Pojemność obiektu to około 60 tysięcy osób, wykorzystywana jest przede wszystkim przy organizacji wydarzeń kulturalnych. Bilet wstępu – 5 €

Bilet wstępu na Stadion Panatenajski

Łuk Hadriana

Powstały z marmuru w 131 roku p.n.e. Łuk Hadriana symbolicznie oddzielał Ateny greckie, od Aten rzymskich. Podział ten upamiętniają dwa sprzeczne ze sobą napisy, wyryte na dwóch stronach łuku . Jeden z nich mówi: “To są Ateny, miasto Tezeusza” drugi zaś : “To miasto Hadriana, nie Tezeusza”. W starożytności łuk triumfalny najprawdopodobniej był bramą wjazdową do nowej dzielnicy miasta.

Ateny atrakcje Łuk Hadriana

Świątynia Zeusa

 Największa budowa sakralna mitycznych Aten poświęcona Zeusowi z Olimpii, nazywana też Olimpiejonem. Choć do dzisiejszych czasów pozostało tylko 16 z 104 kolumn budowli, to w 1989 roku Olimpiejon został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bilet wstępu kosztuje 6€ lub 30€, przy bilecie łączonym z wejściem na Akropol. Godziny otwarcia – latem od 8 do 18, zimą od 8 do 15.

Ateny atrakcje Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Wzgórze Likavitos

Miejscem wartym odwiedzenia jest też Likavitos. Wzgórze liczące 277 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie w Atenach. Na szczyt oprócz schodów wjedziemy również kolejką. Do pierwszego przystanku kolejki trzeba wspiąć się kilkadziesiąt schodków i po tych kilkudziesięciu schodach będzie łatwiej podjąć decyzję o tym jak chcemy dotrzeć na sam szczyt 🙂 My byliśmy w Atenach w czerwcu i po kilkunastu pierwszych stopniach na górę postanowiliśmy wjechać kolejką. Pojedynczy bilet na wjazd & zjazd kosztuje 7.5€. W prawdzie istnieje rozkład jazdy, ale tak naprawdę częstotliwość kursów uzależniona jest od liczby oczekujących pasażerów.

Wzgórze Likavitos
Widok ze Wzgórza Likavitos
5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz/ Podróże bez ości
4 lat temu

Dla mnie Akropol jest numerem jeden wśród atrakcji Aten, ok Akropol i Muzeum Akropolu 🙂