Komunikacja w Atenach - mapa metro Ateny

Metro Ateny, bilety, autobusy – Komunikacja w Atenach

5 2 votes
Article Rating

Komunikacja w Atenach

W naszą kolejną 3 dniową podróż wybraliśmy się do Aten, stolicy Grecji. Ateny przede wszystkim kojarzą się z zachowanymi do dziś starożytnymi budowlami, mitycznymi wierzeniami oraz grecką kuchnią. Postanowiliśmy na własnej skórze obalić kilka zasłyszanych mitów i sprawdzić jaka tak naprawdę jest stolica Hellady. Przed wyjazdem sprawdźmy w jaki sposób funkcjonuje metro Ateny.

Jak najłatwiej dotrzeć z lotniska do centrum miasta?

Z położonego 30 kilometrów na wschód od Aten lotniska do centrum w najprostszy sposób można dostać się autobusem lub metrem.

Na znajdujący się w centrum miasta plac Syntagma kursuje autobus linii X95. Za zakupiony u kierowcy bilet trzeba zapłacić 6€. Czas przejazdu w zależności od pory dnia wynosi od 45 minut do ponad godziny.

Wygodniejszą i szybszą od autobusu opcją transportu jest metro, kursujące w godzinach 6:30 – 23:30 (ostatni odjazd). Koszt przejazdu to 10€, bilet kupujemy w biletomatach. Przy planowaniu podróży, szczególnie przy późnych przylotach, warto wziąć pod uwagę to, że dotarcie do metra z hali przylotów zajmie nam około 10 minut. 

Metro Ateny, mapa metra

Metro Ateny - plan metra - Komunikacja w Atenach

Obecnie istnieją 3 przecinające się w kilku punktach linie metra oznaczone kolorami czerwonym, niebieskim i zielonym. Bezpośrednio na lotnisko dotrzeć można linią niebieską. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy warto sprawdzić przed przylotem na stronie przewoźnika. Poniżej mapa metra w Atenach.

Można również rozważyć opcję wynajmu auta. Jednak ze względu na porywczą mentalność greckich kierowców, wąskie jednokierunkowe uliczki i strefy wyznaczone tylko dla ruchu pieszego lepiej nie robić sobie problemu z wynajmem auta.

Poruszanie się po mieście

Obszar, na którym znajduje się większość zabytków jest na tyle nieduży, że można go zwiedzać na piechotę. Jeśli jednak chcemy wybrać się w trochę dalszą podróż np. do Portu w Pireusie najlepszym wyborem jest  metro. W przeciwieństwie do innych europejskich miast, metro w Atenach tylko częściowo znajduje się pod ziemią. Sieć połączeń jest rozległa i wciąż powiększa się o nowe linie. Rodzaje biletów:

  • bilet jednorazowy – ważny 90 minut od pierwszego skasowania. W czasie do 90 minut możemy nieograniczenie zmieniać środki transportu. Koszt 1.4€
  • bilet 24h – koszt 4.5€
  • bilet 5-dniowy – koszt 9€

Wszystkie powyższe bilety można wykorzystać w środkach transportu, jakie oferuje publiczna komunikacja w Atenach, tj. autobusach, tramwajach, trolejbusach i metrze. Należy pamiętać, że poniższe bilety nie obowiązują na trasie z/do lotniska.

Komunikacja w Atenach - Metro Ateny bilety
5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
72 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
1 rok temu

Dzień dobry
Czy obowiązują jekieś zniżki dla osób, które ukończyły 60 lat oraz drugie pytanie o zniżki dla osób posiadającyh dokument potwierdzający inwalidztwo (w języku angielskim)

Dominika
2 lat temu

A czy osoby niepełnosprawne legitymując się legitymacja również mają zniżkę na bilety?

Gracjan
3 lat temu

Przepraszam bardzo, ale dodano ostatnio 3 stacje metra na 3 lini. Proszę to poprawić

Ewa
4 lat temu

Witam witam! Właśnie kupiłam bilety lotnicze na 18-23.01 z tego co czytam to rozumiem że jeśli kupię przy lotnisku ten bilet 5 dniowy za 9€ na środek transportu to już żadnych innych biletów nie będę potrzebowała na przejazdy?

mila
4 lat temu

Hej 🙂
Lądujemy w Atenach około północy- może wiecie czy autobus o tej porze kursuje i mniej wiecej w jakich granicach cenowych są taksówki ?

Aneta
4 lat temu
Odpowiedz  mila

Witam, o północy odjezdza autobus X95 do Synatgma

Agnieszka
4 lat temu

Witam proszę mi napisać czy są zniżki na metro dla rodziców z trójka dzieci 6 9 i 13 lat będziemy 3 dni w Atenach od 5 do 8 grudnia.

Krzysiek
4 lat temu

Czy jest ulga szkolna lub studencka na metro ?

Krzysiek
4 lat temu

Cześć! Czy jeśli w poniedzialek wieczorem kupie bilet 3 dniowy na wszystkie komunikacje miejskie to bedzie on wazny w pon, wt i środe czy również w czwartek do wieczora?